Gyógytorna a mozgás szabadságáért

Derékfájás megelőzése

Élete során öt emberből négynél legalább egyszer már kialakult derékfájdalom, amely jelentős mértékben befolyásolja a mindennapokat, és az egyik leggyakoribb oka az orvos-beteg találkozásoknak.

A derékfájás hétköznapi okai közé tartozik a gerincoszlop körüli lágyrészek (izmok, szalagok) megfeszülése, a túlterhelt porckorongok és a görcsös gerinckörüli izomzat. Kialakulhat nehéz súly helytelen emelése vagy rossz mozdulat következtében - például a törzs hirtelen csavarása esetén. A fellépő nyilalló fájdalom a gerinc alsó részén az ágyéki csigolyák és keresztcsont találkozásánál jelentkezik és kisugározhat az alsó végtagokba.

Mit tegyünk?

Első és legfontosabb a nyugalomba helyezés és fájdalom csillapítás. Igyekezzünk megtalálni azt a pozíciót, testhelyzetet, amely  mellett ellazulhatnak megfeszült izmaink. Erős fájdalom esetén szükség lehet fájdalomcsillapító és izomlazító gyógyszerekre, azonban 1-2 napos pihentetést követően el kell kezdeni a fokozatos gyógytornát.

Megelőzés

Rendszeres gyógytornával a fájdalom kiújulása hatékonyan megelőzhető. A foglalkozások során a terapeuta vezetésével a gerinc izmainak lazítása, megerősítése, nyújtása történik. Hangsúlyt kell fektetni a hát és a has izmainak, illetve a medence és csípőizomzat erősítésére és nyújtására. A helyes testtartás kialakítása elengedhetetlen a panaszmentes jövőhöz.

Passzív kezelésként alkalmazhatók finom kimozgatások, kötőszöveti lazítás (fascia release) és kinesio-tape technika.

A mindennapi életet segítő tanácsok betartása fontos eleme a prevenciónak:

- súlyfelesleg esetén testsúly-csökkentés
- rendszeres gerinctorna, úszás
- helyes fekvés, ülés, állás elsajátítása
- helyes emelés technika alkalmazása
- ülő/állómunka során óránkénti átmozgatás
- nehéz fizikai munka esetén tehermentesítő gerincfűző alkalmazása

Hátfájás